Poradnik

Pierwsze dni w nowym domku.

Przygotowanie mieszkania. Przed przybyciem szczeniaka należy usunąć,  schować wszystkie rzeczy, które by mogły psu zaszkodzić i które by zniszczył tj. kable elektryczne, buty i inne małe rzeczy znajdujące się często na podłodze w każdym domu. Teren po którym będzie piesek chodził musi być czysty bez zbędnych rzeczy, które psiakowi zaszkodzą w razie pogryzienia.

Przygotowanie miejsca. Szczeniak jak i dorosły pies potrzebuje w domu swojego ustronnego miejsca, gdzie będzie mógł się schować, jak również   odpocząć, aby nikt mu nie przeszkadzał. Tutaj dobrze sprawdza się klatka kennelowa, lub umieszczenie legowiska w ustronnym miejscu.

Obowiązkowo muszą się tam znajdować zabawki, gryzaki, gdyż pomoże mu to rozładować napięcie. Pieskowi nie będzie się nudziło, również pomoże to uchronić meble i inne przedmioty przed zniszczeniem. Każdy szczeniak w okresie wymiany zębów dużo gryzie, żuje, aby załagodzić ból wychodzących zębów. Dlatego ważne jest, aby w tym okresie miał zabawki twarde, mocne do gryzienia. Trzeba pamiętać również o rotacji zabawek. Pieski szybko się nudzą, dla tego warto część zabawek trzymać poza zasięgiem wzroku i ząbków malucha i co kilka dni wymieniać zabawki zabierając te którymi się bawił przez kilka dni.

Szybka aklimatyzacja w nowym domu. Jedna główna najważniejsza zasada -„Pies musi polubić właścicieli”.

Aby szczenię szybko i bezproblemowo zaaklimatyzowało się w nowym otoczeniu z nową rodziną to bardzo ważne jest zaangażowanie właściciela i reszty domowników. Maluch potrzebuję dużo uwagi, zainteresowania, czułości. Opieka nad takim maluchem jest bardzo ważna w tych pierwszych dniach, gdyż maluch w nowym miejscu może czuć się niepewnie, może być zestresowany. Piesek szybko się zaaklimatyzuje jeśli powstanie więź z nowym opiekunem.